+420 602 427 211

Na co si dát pozor při prohlídce nemovitosti

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

Koupě domu je velkým rozhodnutím pro Vaši rodinu i budoucí rodinný rozpočet. Připravte se na svou příští návštěvu s našimi doporučeními, na co si dát pozor při prohlídce nemovitosti, které vám pomohou s výběrem toho správného domu či bytu.

Před prohlídkou

 1. Zkontrolujte si právní stav nemovitosti v listu vlastnictví, který stáhnete z katastru nemovitostí. Případně si ho vyžádejte od realitního makléře prodávajících. Ověřte si především vlastníky (oddíl A), omezení vlastnických práv (oddíl C) a oddíl D – soudní spory, exekuce apod.
 2. Projděte si pečlivě fotografie, video příp. virtuální prohlídku a připravte si seznam dotazů. Důležitý je také soupis vlastností nemovitosti, které jsou pro Vás zásadní.

Na prohlídce nemovitosti

 1. Pokud jdete na prohlídku bytu, nejprve se podívejte na celkový stav bytového domu, fungující SVJ, provedené a plánované rekonstrukce (zateplení, rozvody elektřiny, střecha, stoupačky apod.). Stav fondu oprav, vyžádejte si předpisy záloh atd.
 2. U samotného bytu či domu si dejte na čas, zapojte všechny smysly. Pomalu je vždy lepší než rychle a tak věnujte alespoň 20 až 30 minut prohlídce nemovitosti a zaměřte se na detaily, uvnitř i vně. V případě potřeby si dělejte poznámky.
 3. Ptejte se na provedené rekonstrukce – elektroinstalace, voda, odpady, topení, krovy, střecha a také z čeho jsou konstrukce jednotlivých příček / obvodových zdí. Vyžádejte si alespoň základní stavební dokumentaci. Dobrý makléř Vám k nabízené nemovitosti poskytne zpracovaný půdorys.
 4. Zvláštní pozornost věnujte potenciálním problémům – praskliny, vlhkost, plíseň, napadený střešní krov apod. Pokud si nejste jisti technickým stavem, přizvěte stavebního odborníka.
 5. Vybavení bytu/domu – ujistěte se, co zůstává jako vybavení nemovitosti součástí prodeje.
 6. Další součásti prodeje u bytu – ověřte si, jaké podíly na společných prostorech, pozemku, půdě jsou dále předmětem transakce (zkontrolujte si platné prohlášení vlastníka). Patří k bytu výlučné používání sklepní kóje apod.?
 7. Promluvte si se svými potenciálními sousedy. Nebojte se zaklepat na dveře několika blízkých nemovitostí a zeptat se, jak se jim tam bydlí !
 8. Zjistěte si možnosti parkování v dané lokalitě, prověřte si dopravní spojení a další občanskou vybavenost.
 9. Nezapomeňte se zeptat se na důvod prodeje nemovitosti.
 10. Zajděte si nemovitost a lokalitu prohlédnout v různou denní dobu případně večer, abyste zjistili, jak se mění hladina světla a hluku.

Další doporučení před konečným rozhodnutím

Na co si dát pozor při prohlídce nemovitosti
 1. Nenechte na sebe vytvářet zbytečný nátlak a spěch s uzavřením rezervace. Slušný realitní makléř Vám poskytne dostatek času na tak důležité rozhodnutí. Na druhou stranu zbytečně neotálejte, v současnosti je většinou u dobrých nemovitostí přetlak zájemců.
 2. Prověřte si Vaše možnosti financování, ať si nezkomplikujete následně celou transakci.
 3. Vyžádejte si návrh Dohody o složení blokovacího depozita (rezervační smlouvu). Nechte si vysvětlit následný postup prodeje nemovitosti, způsob a podmínky úschovy a výplaty kupní ceny.
Registrace k odběru novinek

podívejte se na další články