+420 602 427 211

Virtuální prohlídka Matterport jako důležitý nástroj pro prodej nemovitosti.

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

Virtuální prohlídka Matterport patří mezi nejmodernější nástroje, jak prezentovat nemovitosti na prodej či pronájem. Umožňuje navštívit nemovitost na dálku z pohodlí svého domova, vytváří téměř reálný zážitek z návštěvy. Rád bych se s Vámi podělil o naše více než dvouleté zkušenosti, kde vidíme hlavní výhody a případné nevýhody využití 3D virtuální prohlídky.

Na jaře roku 2020, kdy se rozbíhala pandemie jsem sám pořídil kameru Matterport Pro2 a začal komerčně tvořit virtuálky v rámci své značky 3DScanSpace předně pro Markétu, ale i další realitní makléře. Vedle toho se ukázalo velice zajímavé využití virtuální prohlídky pro umělecké výstavy, univerzity, školy, hotely apod. Celkem jsme do dnešního dne nasnímali přes 200 různých objektů, tam už člověk nasbírá nějaké ty zkušenosti.

V současnosti kameru využíváme především pro naše nemovitosti s Markétou, což znamená, že jako jedni z mála realitních makléřů na trhu máme 100% všech bytů a domů na prodej a pronájem virtuálně. Tady je pro představu příklad, jak taková virtuální prohlídka vypadá – ukázka virtuální prohlídky

Jak se tvoří virtuální prohlídka Matterport

Matterport Pro2 je 360° kamera, která pomocí 3 objektivů a infračerveného senzoru postupně nasnímá celý prostor pomocí aplikace v tabletu či chytrém telefonu. Takto nasnímaná nemovitost se pomocí speciálního programu americké firmy Matterport převede na 3D model a virtuální prohlídku.

Tu následně doladíme do finální podoby, kterou si můžete projít v ukázce. Je možné do ní doplňovat další interaktivní prvky, jako jsou navigace, informační body, videa, fotografie apod.

Kamera Matterport Pro2

5 výhod virtuální prohlídky pro prodej bytu či domu

  1. Ušetříte čas díky tomu, že si potenciální kupující projde nemovitost předem ve 3D prohlídce. Ozvou se Vám jen skuteční zájemci. Nepřekvapí je dispozice a další detaily, které na fotkách nejsou.
  2. Zvýšíte zájem budoucích klientů o prodávanou nemovitost tím, zapojíte emoce a přesvědčíte ty, které běžné fotografie nezaujaly.
  3. Urychlíte celý proces prodeje či pronájmu, zájemci často přicházejí na prohlídku již rozhodnutí o koupi.
  4. Vaše nemovitost je přístupná pro potenciální kupující 24h / 7 dní v týdnu. Matterport dokonce umožňuje měření rozměrů přímo v prohlídce, takže každý se může do prohlídky vrátit a změřit si potřebný rozměr. Přesnost je cca 1% vůči realitě.
  5. Dodatečné benefity, které je možné získat z Matterportu jsou 2D a 3D půdorysy, standardní či 360° fotografie. Dokonce lze vygenerovat podklady pro stavební dokumentaci.

Nevýhody virtuální prohlídky

  1. V případě, že je nemovitost v horším stavu, prázdná či před rekonstrukcí, může některé zájemce virtuální prohlídka odradit tím, že si nedokážou představit možné vybavení či rekonstrukci a první dojem z inzerátu je vyděsí. V takovém případě doporučuji doplnit virtuálku vizualizací či virtuálním homestagingem.
  2. Odhalí detaily – toto může být pro někoho opravdu nevýhoda. Před virtuální prohlídkou je nutné nemovitost pečlivě uklidit a připravit na natáčení, pro většinu špičkových makléřů je homestaging standardem kvality.
  3. Náklady na virtuální prohlídku jsou určitě důležitým faktorem. U bytu do 50 m2 se pohybuje okolo 4 tis. Kč, dům okolo 200 m2 bude okolo 6 tis. Kč. Velké projekty a komerční prostory se mohou pohybovat v řádu desítek tis. Kč. Především u pronájmů ji tak využívá jen málokdo.

Shrnutí na závěr

Virtuální prohlídka se stala standardní součástí služeb u špičkových makléřů. Jednoznačně platí, že tím vytvoříte exkluzivní prezentaci přístupnou 24 / 7. Na prohlídku dorazí opravdu jen vážní zájemci. Je to z mého pohledu ideální pozvánka na prohlídku nemovitosti, kde si klient jen potvrdí dojem z virtuálky.

Stojí to určitou částku, ale z mého pohledu se určitě vyplatí, minimálně v případě prodeje.

Je pravda, že to může být složité u pronájmů, kde se Vám to prostě nevyplatí, pokud kameru nevlastníte sami.

Pokud Vás Matterport zaujal nebo budete potřebovat s čímkoliv poradit, určitě se nám ozvěte, tady je náš kontakt, rádi Vám odpovíme.

Registrace k odběru novinek

podívejte se na další články