+420 602 427 211

Česká národní banka zvyšuje sazby

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. února 2022.

Růst úrokových sazeb se již plně projevuje v růstu cen hypoték a další růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se dá očekávat.

Česká národní banka se snaží zkrotit inflační tlaky a dostat se tak blíže k 2% inflačnímu cíli.

Lednovou inflaci již nesnižuje odpuštěná DPH na energie, tudíž se projevuje nedávný prudký nárůst jejich velkoobchodních cen.

Jádrová inflace (inflace očištěná o sezónní vlivy) pravděpodobně bude i nadále zrychlovat, protože dochází k růstu cen potravin.

Inflace se může v meziročním srovnání zastavit na 9 %, někteří ekonomové odhadují až 10% inflaci. Ministerstvo financí počítá se zvýšením průměrné míry inflace na 8,5 %.  ČNB v listopadu počítala s průměrnou inflací 5,6 % pro rok 2022.

Od druhého kvartálu by měla inflace zpomalovat, k čemuž přispějí i vyšší úrokové sazby a posilující koruna, Evropská centrální banka (ECB) totiž kvůli zadluženým státům (Itálie, Řecko) drží úrokové sazby nulové.

Realitní trh se tím trochu ochladí, ale i tak je na trhu nedostatek realit a poptávka převyšuje nabídku. Vlastní bydlení kvůli rostoucím úrokovým sazbám, zvyšování cen stavebních materiálů a nedostatku zahraničních pracovníků bude ještě více nedostupné. Sazby u hypoték tedy mohou překročit 5 %.

Spořicí účty tradičně odráží růst úrokových sazeb se zpožděním, ale již nyní jsou na trhu spořicí účty se sazbou nad 3 %.

Vysoká míra inflace znehodnotí úspory na tradičních spořicích finančních nástrojích (stavební spoření) i peníze v hotovosti a na běžných účtech.

Zdroj: ČNB; Finance.cz

Registrace k odběru novinek

podívejte se na další články