+420 602 427 211

Česká národní banka zvyšuje sazby

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. února 2022.

Růst úrokových sazeb se již plně projevuje v růstu cen hypoték a další růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se dá očekávat.

Česká národní banka se snaží zkrotit inflační tlaky a dostat se tak blíže k 2% inflačnímu cíli.

Lednovou inflaci již nesnižuje odpuštěná DPH na energie, tudíž se projevuje nedávný prudký nárůst jejich velkoobchodních cen.

Jádrová inflace (inflace očištěná o sezónní vlivy) pravděpodobně bude i nadále zrychlovat, protože dochází k růstu cen potravin.

Inflace se může v meziročním srovnání zastavit na 9 %, někteří ekonomové odhadují až 10% inflaci. Ministerstvo financí počítá se zvýšením průměrné míry inflace na 8,5 %.  ČNB v listopadu počítala s průměrnou inflací 5,6 % pro rok 2022.

Od druhého kvartálu by měla inflace zpomalovat, k čemuž přispějí i vyšší úrokové sazby a posilující koruna, Evropská centrální banka (ECB) totiž kvůli zadluženým státům (Itálie, Řecko) drží úrokové sazby nulové.

Realitní trh se tím trochu ochladí, ale i tak je na trhu nedostatek realit a poptávka převyšuje nabídku. Vlastní bydlení kvůli rostoucím úrokovým sazbám, zvyšování cen stavebních materiálů a nedostatku zahraničních pracovníků bude ještě více nedostupné. Sazby u hypoték tedy mohou překročit 5 %.

Spořicí účty tradičně odráží růst úrokových sazeb se zpožděním, ale již nyní jsou na trhu spořicí účty se sazbou nad 3 %.

Vysoká míra inflace znehodnotí úspory na tradičních spořicích finančních nástrojích (stavební spoření) i peníze v hotovosti a na běžných účtech.

Zdroj: ČNB; Finance.cz

Registrace k odběru novinek

podívejte se na další články